Volei masculin. Dubla victorie cu CS Volei Caransebes

Ieri, s-a disputat etapa a XVI-a a Campionatului Național, iar CSM București a fost oaspetele echipei din Banat, în fața căreia s-a impus fără emoții. Elevii lui Iulian Pîsalru s-au întors la București cu încă trei puncte în cont și astfel și-au asigurat locul printre primele șase echipe din acest sezon, cu un total de 28 de puncte. CS Volei Caransebeș vs CSM București 0-3 (21-25, 18-25, 19-25).

“Tigrii” au avut nevoie doar de 78 de minute și de minimul de seturi pentru a-și adjudeca și cea de-a doua victorie împotriva echipei Caransebeș. Dacă în meciul din tur, bucureștenii au lăsat adversarul să câștige un set, de data aceasta, ei s-au asigurat că vor ieși învingători fără drept de apel și au prestat un joc foarte bun.

Libero-ul Mata Para a declarat: “Am întâlnit o echipă care joacă foarte bine acasă, dar cu ajutorul lui Dumnezeu, noi am reușit să facem un joc foarte bun și să câștigăm trei puncte importante. Sperăm ca lucrurile să rămână la fel, să câștigăm în continuare meciuri și să rămânem printre cele mai bune șase echipe din campionat.”

CSM București (7 puncte din serviciu, 44 din atac și 9 din blocaj). “Tigrii” au debutat în primul set în următoarea formulă: Dumitru Claudiu (2 puncte), Robert Vologa (9 puncte), Veniamin Aldea (11 puncte), Cătălin Miron (11 puncte), Gabriel Bontea (19 puncte), Jhonlenn Barreto (8 puncte) și libero-ul Mata Para.

CS Volei Caransebeș (4 puncte din serviciu, 31 din atac și 3 din blocaj). Din sextetul de bază au făcut parte Bogdan Nan (4 puncte), Azur Eminovici (5 puncte), Aivars Petrusevics (11 puncte), Leonardo Mejia (6 puncte), Alexander Kullo (10 puncte), Mauri Kurppa (1 punct) și libero-ul Bartos Sufa. Au mai intrat pe teren și Ionuț Teleleu, Korniienko S., Traian Gemanariu (1 punct) și libero-ul Sergiu Diaconescu.

Săptămâna viitoare, “tigrii” vă invită să îi susțineți la meciul din etapa a XVII-a a Campionatului Național, cu echipa VCM LPS Piatra Neamț. Fanii CSM București sunt așteptați, sâmbătă, 11 februarie, la Sala Sporturilor “Unirea” Dobroești, începând cu ora 17:00.