Victorie a Tigroaicelor CSM Bucuresti in „Duelul Capitalei”

CSM Bucuresti a castigat partida din etapa a patra a Ligii Nationale de Handbal Feminin, in fata echipei Rapid Bucuresti, cu scorul de 31-18 (13-6).

„Duelul Capitalei” promitea multa incrancenare, determinare si nu a dezamagit. Rapid Bucuresti a revenit in Liga Nationala dupa un sezon petrecut in Divizia B. iar rezultatele obtinute in primele trei etape (o victorie si doua infrangeri), o obligau sa dea totul in fata Campioanei Romaniei din ultimii trei ani, CSM Bucuresti, si a unei importante portiuni a propriilor suporteri. Insa Tigroaicele nu au dorit sa lase nimic la voia intamplarii si au preluat fraiele partidei inca din primul minut. Cu o aparare din ce in ce mai compacta si un joc pe atac foarte eficace, CSM Bucuresti a reusit sa se distanteze inca din primul sfert al partidei. Helle Thomsen a rulat apoi tot lotul avut la dispozitie cu intentia clara de a pregati echipa pentru debutul Ligii Campionilor, programat pentru 7 octombrie, in Sala Polivalenta.

Echipele/ Marcatoarele

CSM Bucuresti: Aneta Udristioiu 2, Marit Frafjord 7, Isabelle Gullden 4, Iulia Curea 2, Cristina Neagu 3, Sabina Jacobsen 2, Line Jorgensen 1, Camille Ayglon Saurina, Bianca Bazaliu 1, Amanda Kurtovic 2. Gnonsiane Niombla 2, Nathalie Hagman 3, Majda Mehmedovic 2, Alina Iordache, Paula Ungureanu, Jelena Grubisic

Rapid Bucuresti: Ioana Simion, Roxana Bodirzau 2, Ana Ghirigiu 2, Cristina Niculae, Andreea Cruceanu 3, Andreea Traila 2, Alina Dobrin, Andreea Arghir, Mihaela Doica 1, Alina Gheorghe 2, Georgiana Bratulescu 1, Andreea Popa, Elena Dache, Oana Buca 5, Camelia Carabulea.