Tigroaicele incheie Grupa Principala – Champions League cu o victorie – HANDBAL FEMININ

Weekendul acesta a adus sfarsitul fazei Grupelor Principale din Liga Campionilor EHF si stabilirea duelurilor din Sferturile de Finala. CSM Bucuresti s-a deplasat in Danemarca pentru meciul cu ultima clasata, Team Esbjerg, stiind ca are nevoie de un rezultat pozitiv pentru obtinerea locului trei in grupa.

Meciul a inceput slab pentru tigroaice. Erori in atac si spatii in defensiva au facut ca scorul sa fie 3-0 pentru daneze dupa 5 minute de joc. A venit randul Paulei Ungureanu, portarul care avea sa termine partida cu nu mai putin de 15 parade, sa isi aduca aportul in meci. O serie de contra-atacuri si parade spectaculoase au bulversat adversarele care au trebuit sa astepte 12 minute pentru un nou gol.

Repriza a doua a apartinut in totalitate Tigroaicelor CSMB. In ciuda unor serii de goluri consecutive, Team Esbjerg nu a reusit sa se apropie periculos in niciun moment. CSM Bucuresti castiga partida comfortabil si isi asigura locul 3 in Grupa Principala B, urmand sa infrunte pe FTC Rail Cargo (Ungaria) in Sferturile de Finala.

Sferturi de Finala:

1. CSM Bucuresti vs FTC Rail Cargo (meci tur – Sala Polivalenta – 7.04.2017 – ora 20.00 – bilete aici http://bit.ly/BileteChampionsLeagueCSMBvsFTC
  2. FC Midtjylland (Danemarca) vs HC Vardar (Macedonia)
  3. Metz Handball (Franta) vs Györi Audi ETO KC (Ungaria)