Tigrii la prima semifinala cu zimbrii baiamareni in SuperLiga CEC Bank

Sambata cu incepre de la ora 14:00, Tigrii se vor afla pentru a doua oara in istoria echipei si a doua oara consecutiv in semifinalele SuperLigii CEC Bank, pe Arena Zimbrilor adversara baietilor nostri urmand sa fie CSM Stiinta Baia Mare, o partida de al carei rezultat depinde accesul in finala primului esalon valoric.

Succesul Tigrilor pe stadionul Florea Dumitrache a deschis drumul echipei noastre catre o noua semifinala, pe un traseu ascendent daca ne gandim ca la finalul sezonului regulat ocupam ultima pozitie a clasamentului iar acum facem parte din careul de asi cu sansa reala de a lupta pentru in loc in finala care va avea loc pe Stadionul National Arcul de Triumf.

Daca in precedentul sezon, semifinala am disputat-o pe stadionul Gheorghe Rascanu, pe un teren greu, partida castigata atunci de viitorii campioni Timisoara Saracens, de la care s-a evidentiat actualul mijlocas la gramada la Tigrilor, Valentin Calafeteanu, desemnat “Jucatorul meciului”, de acesta data vom avea parte de un alt adversar puternic, Stiinta Baia Mare.

CSM Bucuresti si Stiinta Baia Mare s-au intalnit pana in prezent de 13 ori in campionat, de fiecare data victoria revenind zimbrilor, insa niciodata in semifinale, s-au consemnat insa alte cinci dueluri in penultimul act al Cupei Romaniei respectiv Cupei Regelui, trei dintre ele extrem de spectaculoase si dramatice.

Astfel in 2010, chiar la debutul Tigrilor in primul esalon valoric acestia au reusit performanta de a ajunge pana in semifinalele Cupei Romaniei, Stiinta Baia Mare impunandu-se diferentei de scor din prima repriza, pentru ca dupa pauza baietii nostri au marcat 20 de puncte fata de cele opt ale maramuresenilor.

Pentru a rememora doar marcatorii incercarilor din acel joc, raportul eseurilor fiind de 4-3 in favoarea zimbrilor, la invingatori s-au remarcat Constantin Ene si capitanul Stejarilor, Mihai Macovei, ambii cu cate o dubla, in timp ce pentru Tigri apararea adversa a fost batuta de Alexandru Valcu, Ionut Florea si Florin Surugiu.

In 2014, tot in Cupa Romaniei faza semifinalelor, CSM Bucuresti si Stiinta Baia Mare s-au intalnit in Ghencea.  Am condus cu 6-0 din penalitatile lui Jeff Taljard, dar baimarenii au intors rezultatul la 15-9 in favoarea lor. Un eseu a lui Cosmin Ratiu ne-a adus apoi din nou in avantaj pentru ca sa pierdem dramatic din tentativa de tinta a lui Samoa Luke.

Poate cel mai nebun meci dintre Tigrii si maramureseni a avut loc in 2015 la Sibiu. S-a disputat atunci semifinala primei editii a Cupei Regelui iar in minutul 15 scorul era de 11-7 pentru zimbrii. Am reusit sa trecem in avanataj  cu eseul lui Fahiua Siale, dar un cartonas galben vazut de Adrian Ion ne-a trimis la vestiare pentru pauza condusi cu 18-17.

Pana aproape de ultimul fluier al arbitrului Tigrii se gaseau din nou la conducere, 27-21 gratie unui eseu de penalizare pe fondul dominarii inaintarii echipei noastre, dar a urmat un dropgol a lui Samoa Luke si un eseu la ultima faza, marcat de Razvan Ailenei care au scris istoria uneia dintre cele mai dramatice infrangeri.

Acum CSM Bucuresti si Stiinta Baia Mare se vor reintalni pentru accesul in finala SuperLigii CEC Bank si desigur Tigrii isi propun sa depaseasca performanta din sezonul trecut cand au cucerit medaliile de bronz. Partida de pe Arena Zimbrilor va putea fi urmarita in direct sambata, 20 mai cu incepere de la ora 14:00 pe Dolce Sport si Rugby TV.