Tigrii infrunta a treia oara pe Dinamo pentru semifinalele SuperLigii CEC Bank

Sambata cu incepere de la ora 15:00 pe stadionul Florea Dumitrache, Tigrii vor juca impotriva celor de la Dinamo Bucuresti, intr-un adevarat derby al Capitalei, miza fiind calificarea in semifinalele SuperLigii CEC Bank.

Asa cum s-a intamplat si in ultimele doua sezoane, nici cel de fata nu va face exceptie, CSM Bucuresti urmand sa intalnesca in barajul pentru accederea in semifinalele SuperLigii CEC Bank pe Dinamo Bucuresti, singura diferenta fiind aceea ca daca in anii anteriori Tigrii au avut calitatea de gazde, acum partida va avea loc in fieful dinamovistilor care au avut o clasare superioara in sezonl regulat.

Istoria confruntarilor directe dintre CSM si Dinamo in SuperLiga CEC Bank consemeaza 20 de partide dintre care 11 au revenit Tigrilor, 7 dinamovistilor, alaturi de doua remize. Prima partida, in 2011 s-a terminat la egalitate (32-32), sezonul urmator inregistrandu-se si prima victorie a echipei noastre in confruntarile cu alb-rosii, chiar pe terenul acestora (13-7, in sezonul regulat).

Tot in 2012 ne-am impus si in finala locurilor 5-6, ambele echipe continuandu-si parcursul dupa sezonul regulat in Play-Out, acel 36-21 aducandu-ne satisfactia de a fi, onorific vorbind, campionii jumatatii inferioare a campionatului. In 2013 am dominat partidele cu Dinamo in fata carora ne-am impus de patru ori, in tot atatea disputate, invincibilatea in fata alb-rosilor intinzandu-se pana in 2014, adica o serie de sapte victorii consecutive.

Atunci, in sezonul 2014, am castigat pe stadionul Florea Dumitrache fara emotii (27-16) dar pe propriul teren, Dinamo a condus pana in minutul 71 pentru ca eseurile lui Daniel Statulescu si Laurentiu Melinte sa ne asigure succesul. Avea sa vina insa barajul pentru semifinale in care buldogii s-au impus dramatic (13-12), cu eseu marcat de Richard Plopeanu in minutul 80, insa din pozitie dificila Dylan Simpson a ratat transformarea si sansa calificarii in penultimul act al competitiei.

In sezonul trecut (2015), cele doua echipe si-au impartit victoriile, fiecare castigand pe terenul celeilalte, momentul adevarului consemnandu-se din nou in partida pentru semifinale. Am condus la pauza cu 9-6, dar Dinamo a revenit si a fost necesara o penalitate a lui Florin Vlaicu in minutul 78 pentru a trimite meciul in prelungiri. Tudorel Bratu a inscris primul dar eseul lui Nichita Iacob ne-a deschis drumul catre medaliile de bronz.

Actuala editie pare trasa la indigo cu cea anterioara pentru ca in sezonul regulat alb-rosii au castigat pe stadionul Olimpia iar Tigrii pe Florea Dumitrache, multimea de puncte irosite insa de echipa noastra in tur dand posibilitatea dinamovistilor sa se claseze pe pozitia a patra, astfel ca accesul in semifinale va trece prin fieful acestora.

Partida Dinamo Bucuresti-CSM Bucuresti, acest adevarat derby al Capitalei se anunta cel mai echilibrat joc al fazei secunde din SuperLiga CEC Bank, practic o disputa de totul sau nimic pentru ambele combatante, invingatoarea urmand sa intalneasca pe Stiinta Baia Mare.

Dinamo Bucuresti-CSM Bucuresti 24-25
Bilant: 20 de partide, 11 victorii CSM Bucuresti, 7 victorii Dinamo Bucuresti, 2 rezultate de egalitate.