Tigrii debuteaza in editia 2017-2018 a Cupei Romaniei

Sambata, 4 noiembrie 2017, Tigrii vor debuta in editia 2017-2018 a Cupei Romaniei intr-o partida impotriva Politehnicii Iasi, evolutiile din toamna acestui an a echipei noastre in SuperLiga CEC Bank fiind premisele unui parcurs cat mai lung si in acesta competitie.

Din 2010, CSM Bucuresti a participat la sapte editii ale Cupei Romaniei, cele mai bune performante fiind obtinute in sezoanele 2010, 2011, 2013, 2014 si 2015 cand, de fiecare data, Tigrii s-au calificat in semifinale, cel mai aproape de ultimul act al competitiei aflandu-se in 2010, respectiv 2014, pierzand dramatic, ambele partide in fata celor de la Stiinta Baia Mare.

In 2010 semifinala dintre CSM Bucuresti si Stiinta Baia Mare s-a jucat pe Stadionul National Arcul de Triumf, baimarenii cu o echipa in care se regaseau printre altii si capitanul Stejarilor, Mihai Macovei, au condus la pauza cu 24-7, apoi in repriza secunda defensiva noastra nu a mai primit decat trei puncte, in schimb Tigrii au revenit fiind invinsi la un ecart de numai cinci puncte.

Partida din 2014 a avut loc in Ghencea, Stiinta Baia Mare in calitate de campioana en-titre, iar CSM Bucuresti, ultima clasata in SuperLiga CEC Bank. Cu toate acestea Tigrii au condus la pauza cu 3-0, desi Cosmin Ratiu a vazut un cartonas galben. Apoi Jeffrey Taljard a dus scorul la 6-0 insa baimarenii au intors rezultatul pentru ca eseul lui Cosmin Ratiu sa ne aduca din nou in avantaj, la ultima faza insa Samoa Luke a decis numele invingatoarei.

Sezonul trecut Tigrii s-au aflat in prima grupa valorica si dupa doua victorii cu Steaua Bucuresti (16-13) si Politehnica Iasi (27-6) am disputat partida din sferturile de finala pe malurile Begai impotriva celor de la Timisoara Saracens care s-au impus cu rezultatul de 60-10.

Practic partida aminitita mai sus a fost singura in care am intalnit-o pe Politehnica Iasi in cadrul Cupei Romaniei, in acesta toamna Tigrii avand deja doua dispute cu iesenii, in cadrul SuperLigii CEC Bank, dintre care una s-a terminat la egalitate, in cealalta echipa noastra impunandu-se cu bonus ofensiv chiar in fieful adversarilor de sambata.

In editia 2017-2018 se va disputa o prima faza de-a lungul a sapte etape la care vor participa echipele din SuperLiga CEC Bank, primele patru clasate calificandu-se pentru semifinale, programul Tigrilor fiind urmatorul: