Tenis. Monica Niculescu continua la dublu la Montreal, in echipa cu Simona Halep

Monica Niculescu (CSM București) a fost eliminată pe tabloul de simplu al turneului Premier de la Montreal, însă continuă la dublu, unde face pereche cu Simona Halep.

Monica a disputat miercuri două meciuri, la mică distanță unul de celălalt. Mai întâi a fost partida de simplu disputată cu Agnieszka Radwanska, în turul doi. Poloneza, favorita nr. 4 a turneului, s-a impus cu 6-1, 7-5, în o oră și 39 de minute. Monica a avut trei mingi de set în actul secund, anulate însă de  Radwanska.

La puțin timp a urmat meciul de dublu în care Monica Niculescu și Simona Halep au trecut în două seturi, 6-1, 6-3, de ucrainencele Kateryna Bondarenko și Olga Savchuk. Grație acesteui succes, Niculescu și Halep s-au calificat în sferturile de finală ale turneului dotat cu premii totale de 2.413.663 de dolari.