Tenis Juniori | Rezultate de exceptie pentru Cezar Cretu

Au fost trei saptamani consecutive extraordinare pentru Cezar Cretu cu trei titluri ITF castigate la simplu si finale jucate la dublu.

Astfel in primul turneu, Babolat Cup Chisinau G5 tenismenul legitimat la CSM Bucuresti a ocupat locul 1 atat la simplu cat si la dublu, castigand in finale cu 6-4 6-0 la simplu, respectiv 6-2; 6-3 la dublu.

In cel de-al doilea turneu desfasurat in Bucuresti, TCB Trophy G5 acesta a  reusit sa se impuna in finala cu scorul de 6-2 6-0,dupa ce l-a eliminat in sferturi pe favoritul numarul 1. Fără a fi cotat printre favoriți la „Aphrodite Cup „, turneu ITF de Grad 4 din Nicosia, Cipru, romanul a  dominat autoritar concursul și după ce l-a eliminat în turul secund pe principalul favorit, cipriotul Eleftherios Neos, cu 6-2, 5-7, 7-6 (3), nu s-a  oprit până nu a câștigat titlul.

A fost 6-3, 6-1, în finala cu favoritul nr. 2, suedezul Jesper Klov Nilsson, după ce în semifinale îl eliminase și pe favoritul nr. 4.
Dupa aceste rezultate de exceptie, tanrul tenimsen a declarat pentru site-ul clubului: ‘‘Tin sa multumesc echipei mele de la CSM Bucuresti si sponsorilor mei, Lotto Sport Italia si Head Tenis. Le multumesc de asemenea celor care mi au oferit suport financiar si moral, dar in acelasi timp le multumesc anticipat si celor care o vor face in viitor.‎”