Sah. Lia Alexandra Maria si Andrei Octavian Ulian – campioni nationali scolari

În staţiunea Căciulata din judeţul Vâlcea s-a desfăşurat, între 5 și 14 februarie, Concursul Naţional Şcolar de Şah „Elisabeta Polihroniade”, editia 2016.
Competiţia a fost organizată de Clubul Sportiv „Elisabeta Polihroniade” împreună cu Ministerul Educaţiei Naționale și Cercetării Științifice şi cu sprijinul Federaţiei Române de Şah. Concursul s-a desfăşurat pe grupe de vârstă, băieţi şi fete sub 7, 9, 11, 13, 15 şi 17 ani. Doi sportivi de la CSM Bucuresti s-au prezentat la startul competiției, ambii având evoluții apreciate.
La secțiunea fete sub 9 ani, sportiva Lia-Alexandra Maria a câștigat titlul de campioană națională școlară la șah clasic, ocupând locul doi la șah rapid și blitz.
La secțiunea băieți sub 9 ani, AIM Andrei-Octavian Ulian a ocupat locul I la șah blitz, devenind astfel campion național școlar.