Rugby. Superliga, restanta: CSM Olimpia – Stiinta Baia Mare 14-36. Urmează barajul cu Dinamo

Sâmbătă, 24 octombrie, pe o vreme însorită de toamnă, a avut loc pe stadionul Olimpia din Capitală partida restanță din etapa a sasea a Superligii CEC Bank, dintre CSM Olimpia București și CSM Știinta Baia Mare. Cu probleme de lot și cu gândul mai mult spre meciul de baraj pentru semifinale, Tigrii au cedat cu 14-36.

Băietii lui Danie de Villiers au inceput ceva mai hotarati partida si in primul sfert de ora i-au tinut pe băimareni în propria jumătate de teren. Contrar cursului jocului, cei care au deschis scorul au fost oaspetii. La prima actiune  mai legata, Știința a finalizat cu eseu, iar Tigrii au ramas in 14 jucatori dupa ce Valentin Ivan a vazut cartonasul galben. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, Alexandru Mitu a redus din diferență (eseu), iar internaționalul nostru Florin Vlaicu a transformat: 7-8.

In finalul primei parti, oaspetii au mai inscris un eseu, astfel că la pauză Tigrii erau condusi cu scorul de 7-15.

În startul actului secund, ai nostri incep foarte bine jocul, iar Alexandru Tigla marchează un eseu printr-o actiune individuala in care si-a demonstrat calitatile. Diferenta dintre cele două echipe s-a comprimat la doar un punct, 14-15.

Cu gandul la meciul de baraj cu CS Dinamo si din cauza mai multor absente, Tigrii nu au mai putut tine pasul cu baimarenii, care s-au desprins decisiv, asigurandu-si bonusul ofensiv printr-o victorie cu scorul de 36-14.

Pentru CSM Olimpia București urmeaza meciul de baraj cu CS Dinamo, care se va juca in data de 07.11.2015, pe terenul Olimpia.

CSM Olimpia București: 15. Okati Atelea, 14. Marian Ispir, 13. Johnny Sola, 12. Siale Fahiua, 11. Tiberiu Conache, 10. Florin Vlaicu, 9. Valentin Ivan, 1. George Tudor, 2. Makefu Tongia, 3. Alexandru Gordaș, 4. Onal Agiacai, 5. Andrei Mitroi, 6. Vasile Dragoș, 7. Alexandru Mitu, 8. Laurențiu Melinte
Rezerve: 16. Beca Catalin, 17. Nere Nicolae, 18. Iacob Nichita, 21. Beldean Mihai, 22. Tigla Alex, 23. Statulescu Constantin.
Antrenor: Danie de Villiers
Marcatori : Alexandru Mitu 1 eseu, Tigla Alex 1 eseu, Florin Vlaicu 1 transformare, Marian Ispir 1 transformare.

CSM Știința Baia Mare: 15. Luke Samoa, 14. Adrian Apostol, 13. Sione Fakaosilea, 12. John Leiataua, 11. Ionuț Botezatu, 10. Michael, 9. Bidzina Shamkaradze, 1. Constantin Pristăviță-cpt, 2. Florin Bârdașu, 3. Waisea Nailogo, 4. Marius Dănilă, 5. Dumani Mtya, 6. Kuselo Moyake, 7. Sean Morrell, 8. Răzvan Ailenei.
Rezerve: 16. Florin Gorun, 17. Mihai Dico, 18. Silviu Suciu, 19. Constantin Ene, 20. Alexandru Pălii, 21. Taniela Maravunawasawasa, 22. Cristian Diniș Vârtic, 23. Johannes Van Heerden
Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci
Marcatori: Bidzina Shamkaradze 1 eseu, Răzvan Ailenei 1 eseu, Marius Dănilă 1 eseu, Adrian Apostol 1 eseu
Johannes Van Heerden 1 eseu, Luke Samoa 4 transformari si 1 lovitura de pedeapsa.