Rugby. Cupa României

Problemele de efectiv ne-au costat la Timișoara

Rugbiștii de la CSM Olimpia București au cedat vineri la Timișoara, în semifinala Cupei României, scor 34-13 (7-6) pentru Saracens. Din cauza accidentărilor, Tigrii au mers în Banat cu un efectiv redus, de numai 20 de jucători (în loc de 23), astfel că au avut pe banca de rezerve numai un singur schimb pentru troacari. Chiar și acesta a intrat încă din minutul 8, atunci când Prunaru s-a accidentat (entorsă la genunchi).

Jucătorii Capitalei nu s-au prezentat însă la Timișoara din postura de victime sigure, iar prima repriză a dovedit din plin acest lucru. Tigrii au dat dovadă de atitudine și au ținut meciul în echilibru, marcând în primele 40 de minute două lovituri de pedeapsă prin Ispir, folosit pentru prima dată în carieră ca mijlocaș la grămadă. Din minutul 55, după ce Timișoara a început să introducă reverzele odihnite, balanța s-a înclinat către gazde, care s-au desprins la 22-6. CSM Olimpia a mai aruncat în luptă ultimele picături de energie și a înscris un eseu prin Agiacai (transformat de Ispir): 22-13. Pe final, Timișoara a mai înscris două eseuri, doar unul transformat, asigurându-și astfel calificarea în finala Cupei României