Palmaresul intalnirilor CSM Bucuresti – RCM Timisoara in SuperLiga CEC Bank

Inainte de meciul de sambata, 08 aprilie 2017 din etapa a X-a a SuperLigii CEC Bank impotriva echipei Timisoara Saracens, sa ne amintim rezultatele obtinute de Tigrii pana acum in fata banatenilor.

In 2010, CSM Bucuresti isi facea aparitia in primul esalon valoric, atunci insa nu a evoluat impotriva timisorenilor, cele doua echipe aflandu-se in grupe diferite. Un an mai tarziu s-a consemnat prima partida directa, iar Timisoara Saracens a dominat intalnirile cu Tigrii, care cu timpul au redus din ecartul fata de multipla campioana. In sezonul 2014, Taljard si Iacob marcau doua eseuri intr-o partida cu un rezultat strans, CSM aflandu-se aproape de bonusul defensiv. Apoi in Play-Off echipa noastra a jucat o repriza de la egal la egal cu banatenii, scorul consemnat la pauza fiind de 6-6.

Prima partida in care Timisoara Saracens nu s-a impus a fost in turul editiei 2015, chiar pe malurile Begai, rezultat 12-12, Vlaicu concretizand trei lovituri de pedeapsa iar Malupo Mateo o tentativa de tinta. Revansa a revenit timisorenilor, dar la pauza tigrii conduceau cu 13-9, o incercare reusind-o Jack Cobden.

Singurul succes al Tigrilor impotriva Timisoarei Saracens a fost reusit in turul acestei editii a sezonului regulat. Desi campionii en-titre au condus dupa primele 40 de minute cu 7-6, CSM Bucuresti s-a impus, rezultat 16-12, cu un eseu marcat dupa o actiune spectaculoasa de Taufui Siokivaha, din fata butului advers remarcandu-se Daniel Faasen.

Istoricul partidelor din SuperLiga CEC Bank dintre CSM Bucuresti si Timisoara Saracens arata astfel:

CSM Bucuresti
Bilant all-time in SuperLiga CEC Bank: 87 meciuri – 33 – 4  – 50 – 1984:2188 (30 puncte bonus)

Bilantul intalnirilor directe: 13 partide disputate, 11 victorii Timisoara Saracens, 1 victorie CSM Bucuresti, 1 rezultat de egalitate

Statistica sezonului 2016-2017:
Loc 4 – 8 meciuri jucate – 3 castigate – 0 egaluri – 5 pierdute – 180:241-13 puncte (1 punct bonus)
Eseuri marcate: 19 (8 cu aportul inaintarii, 11 cu al liniilor dinapoi)
Eseuri primite: 30
Cel mai eficient marcator de eseuri: Marian Ispir – 3 reusite
Cel mai eficient marcator de puncte:Daniel Faasen – 68p (1 eseu, 9 transformari, 15 lovituri de pedeapsa)
Au primit titlul de “Jucatorul meciului”: Taufui Siokivaha,Jack Cobden
Cartonase galbene: 9
Cartonase rosii: 3

Meciul de sambata, se va desfasura in deplasare, la Timisoara, pe stadionul Dan Paltinisanu, de la ora 12.00, in direct pe Dolce Sport si conteaza pentru etapa a X-a a SuperLigii CEC Bank.