Handbal masculin. Tigrii, locul doi la Cupa București

Tigrii au încheiat pe locul doi Cupa București, competiție organizată de CSMB în perioada 6-9 august. Jucătorii antrenați de Zvonko Sundovski au pierdut finala disputată cu Dinamo București, scor 27-30 (12-17).
CSM a început în atac cu formula Blazevic (portar) – Negru (extremă stânga), Krsto Milosevic (inter stânga), Sașa Marijanac (centru), Jumet (inter dreapta), Milos Kostadinovic (extremă dr), Novanc (pivot). În apărare, Militaru i-a luat locul lui Kostadinovic. Pe rând, au mai intrat Rotaru, Pătru, M. Răpciugă, Simovic, Stavrositu.
Tigrii au avut unele probleme în a desface apărarea adversă, mai ales în prima parte, iar dinamoviștii s-au desprins pe tabelă până la 12-7 (scorul pauzei). În primele 15 minute ale actului secund, CSM București și-a arătat adevărata față. Cu o apărare avansată și agresivă, Tigrii au recuperat minge după minge și au găsit soluții bune și în atac, apropiindu-se până la 19-20 (min. 45). Fiind însă doar un turneu de pregătire, într-o perioadă de acumulări și încercări, CSM nu a putut ține ritmul atât de sus, iar Dinamo a revenit la timonă. ”A fost doar un turneu de pregătire, importante vor fi rezultatele din campionat”, au declarat Tigrii la final.
Pentru CSM au marcat: Humet 6, Kostadinovic 5, Simovic 4, Marijanac 4, Stavrositu 3, Novanc 2, Milosevic 2, Negru 1.
Clasament final Cupa București: 1. Dinamo, 2. CSM București, 3. Pandurii Tg. Jiu, 4. Steaua, 5. HC Odorhei, 6. HC Vaslui