Handbal masculin. Tigrii își află adversarul din turul doi al Cupei EHF

Marți va avea loc la Viena tragerea la sorți a primelor două tururi ale Cupei EHF la handbal masculin, competiție în care vicecampioana României, CSM București, își va face un frumos debut european. Tigrii vor juca direct în turul doi, urmând să facă parte din prima urnă valorică.

Adversarii pe care îi pot întâlni jucătorii antrenați de Zvonko Sundovski sunt 16 la număr, iar patru dintre ei sunt deja cunoscuți: Bregenz (Austria), Pogon Szeczecin (Polonia), Team Tvis Holstebro (Danemarca) și Chambery Savoie HB (Franța). Ceilalți 12 vor veni din primul tur al Cupei EHF, între aceștia putând fi inclusiv formațiile românești Energia Tg. Jiu și Dinamo București.

Cum nu există protecție de țară în primele două tururi, Tigrii ar putea da piept chiar și cu una dintre cele două formații, în cazul în care acestea vor trece de turul întâi.

Meciurile turului doi al Cupei EHF se vor disputa pe 10/11 octombrie (turul), respectiv 17/18 octombrie (returul).

 

Cupa EHF – Turul 2

Capi de serie

Locul 4 din grupa de calificare – Liga Campionilor

Alingsas HK (Suedia)

Sporting CP (Portugalia)

Csurgoi KK (Ungaria)

CSM București (România)

OIF Arendal (Norvegia)

RK Nexe (Croația)

Permskie Medvedi (Rusia)

Pfadi Winterthur (Elveția)

SKA Minsk (Belarus)

HC ZTR (Ucraina)

Zomimak (Macedonia)

HC Sporta Hlohovec (Slovacia)

RK Spartak Vojput (Serbia)

AC Diomidis Argous (Grecia)

SSK M.A.T. Plzen (Cehia)

Urna a doua valorică

Bregenz Handball (Austria)

Pogon Szeczecin (Polonia)

Team Tvis Holstebro (Danemarca)

Chambery Savoie HB (Franța)

12 echipe calificate din turul 1

 

Cupa EHF – Turul 1

Capi de serie

Gornik Zabrze (Polonia)

Ystad IF HF (Suedia)

Energia Târgu Jiu (România)

GRK Varazdin 1930 (Croația)

TSV St. Otmar St. Gallen (Elveția)

Haukar (Islanda)

Maccabi Rishon Le Zion (Israel)

HV Kras/Volendam (Olanda)

HB Dudelange (Luxemburg)

Rainbow Kayseri SK (Turcia)

KH Besa Famiglia (Kosovo)

Klaipeda Dragunas (Lituania)

Urna a doua valorică

Pölva Serviti (Estonia)

Hubo Initia Hasselt (Belgia)

SSV Bozen Loacker (Italia)

PGU-Kartina TV Tiraspol (Moldova)

HC Lovcen (Muntenegru)

HC Fregata-Burgas (Bulgaria)

Riihimäki Cocks (Finlanda)

HB Käerjeng (Luxemburg)

Dinamo București (România)

Haslum HK (Norvergia)

RK Porec (Croația)

A.S.D. Romagna Handball (Italia)

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave us a reply

You must be logged in to post a comment.

Abonare newsletter

CITIȚI ÎN CONTINUARE

Like & share