Handbal masculin. Tigrii au pierdut la debutul in grupele Cupei EHF: Helvetia Anaitasuna – CSM Bucuresti 28-22

CSM Bucureşti a fost învinsă în deplasare cu 28-22 de Helvetia Anaitasuna (Spania), în primul meci disputat în grupa D a Cupei EHF.

Gazdele au fost în avantaj de la început şi până la sfârşit în acest meci. În prima repriză diferenţa de scor a oscilat între 1-3 goluri, o singură dată fiind înregistrat un avantaj mai mare (14-10, min. 27). Tigrii au avut un final de primă repriză bun, cu 3 goluri consecutive, astfel că partida a rămas deschisă oricărui rezultat după primele 30 de minute.

În repriza a doua, cele două formaţii au rămas aproape din punct de vedere al scorului până în minutul 45. Anaitasuna a reuşit apoi o nouă desprindere la 4 goluri (24-20, min. 49), decisivă pentru stabilirea învingătoarei. La final, spaniolii au câştigat cu 28-22 şi au obţinut primele puncte în Grupa D, în care s-a mai desfăşurat partida Chambery – Ystads 32-22.

Helvetia Anaitasuna – CSM Bucureşti 28-22 (14-13)
Helvetia: Lorger, Ferrer – portari; Gaston, Bazan, Garza Hernandez, Costoya 1, Etxeberria, Del Valle Navasa 1, Nadoveza 6, Chorraro, Goni Arraras 3, Perez dfe Inestrosa 3, Ugarte 2, Silva 5, Castro Alvarez 7. Antrenor: Fermin Ibarrola Aleman
CSMB: Iancu, Blazevic – portari; Pătru, Milosevic 4, Mojsovski 1, Stavrositu, Constantinescu, Răpciugă, Humet 6, Novanc 1, Kostadinovic 1, Marijanac, Negru 6, Rotaru, Ungureanu, Stamate 3. Antrenor: Zvonko Shundovski

Următorul meci al CSMB în Cupa EHF este sâmbăta viitoare, în Sala Polivalentă (ora 15:30), cu Chambery (Franţa).