Handbal masculin. Prima infrangere a Tigrilor, 27-29 la Calarasi

După șase meciuri perfecte, CSM București a făcut primul pas greșit în sezonul 2015-2016 al Ligii Naționale masculine la handbal. Tigrii s-au împiedicat vineri seara la Călărași, în etapa a șaptea: AHC Dunărea – CSM București 29-27 (13-12).

Începutul meciului a fost echilibrat. CSMB a punctat pentru 1-0 și 2-1, dar gazdele au revenit la conducere, 3-2 și 5-3. Dunărea s-a desprins la trei goluri, 9-6 la jumătatea primei reprize, beneficiind și de un om în plus pe teren. Călărășenii se puteau distanța chiar și mai mult, dar Blazevic a apărat senzațional. Până la pauză, cu Krsto Milosevic inspirat la 9 metri, CSM a revenit până la un gol: 13-12.

În repriza a doua, Tigrii au reușit să egaleze chiar la reluare, 13-13, dar Dunărea a preluat din nou conducerea, distanțându-se la 17-13. Următoarele zece minute s-a jucat în marja a trei-patru goluri în favoarea gazdelor, până în minutul 55, când CSM s-a apropiat amenințător, 25-23, beneficiind și de un om în plus. Călărașiul a reușit să marcheze însă de două ori în inferioritate, păstrând astfel un avantaj care i-a asigurat în cele din urmă victoria.

CSM București: Blazevic, Ionuț– portari; Sâncelean 2, Pătru 1, Milosevic 8, Simovic 1, Militaru, Stavrositu 5, Humet, Novanc 3, Șomlea, Kostadinovic 1, Marijanac 1, Negru 4, Rotaru, Stamate 1.

În etapa a opta, CSM va juca pe teren propriu cu Energia Tg. Jiu, miercuri, 30 septembrie, ora 19:45.