Handbal masculin. Liga Nationala. Tigrii si-au asigurat deja o medalie dupa ce au eliminat Turda in semifinale. Urmeaza batalia pentru titlu cu Dinamo

CSM Bucureşti s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în finala Ligii Naţionale de handbal masculin, după ce a câştigat cu 38-26 meciul decisiv cu Potaissa Turda în semifinalele play-off.

Băieţii lui Zvonko Shundovski au jucat dezinvolt încă din primele minute şi nu au avut emoţii în cele 60 de minute. Cu o poartă sigură şi atacuri rapide, Tigrii s-au desprins la 6-0 în minutul 9. Javier Humet şi Sasa Marijanac au excelat în prima repriză, reuşind să dejoace apărarea mai avansată a oaspeţilor, iar împreună au marcat 10 din cele 21 de goluri (21-15 la pauză).

CSM Bucureşti nu le-a oferit nicio şansă adversarilor nici în repriza a doua, iar avantajul a început să crească considerabil încă din minutul 39, când Adrian Rotaru a marcat pentru 24-16. Potaissa Turda a capitulat definitiv, iar Tigrii au trecut de graniţa celor 10 goluri diferenţă în ultimele 10 minute. Pe final, Zvonko Sundovski a avut posibilitatea să ruleze toată echipa.

CSM Bucureşti va înfrunta astfel Dinamo în finala Ligii Naţionale, prima confruntare fiind programată vineri, ora 20:45 (DigiSport 2) pe terenul adversarilor. Titlul de campionană va fi câştigat de echipa care face prima două victorii.

Zvonko Shundovski (antrenor CSMB): „În finala Ligii Naţionale se poate întâmpla orice. De ce să nu sperăm la event, după ce am câştigat deja Cupa României?”

CSM Bucureşti – Potaissa Turda 38-26 (21-15)

Iancu, Blazevic – Milosevic 4, Militaru, Mojsovski, Stavrositu 2, Humet 6, Constantinescu 3, Răpciugă 1, Kostadinovic 4, Marijanac 7, Negru 4, Rotaru 2, Ungureanu 1, Stamate 4