Handbal masculin. Esec cu Steaua, dar Tigrii încheie turul pe locul doi

Handbaliștii antrenați de Zvonko Shundovski au cedat miercuri pe teren propriu în ultimul meci disputat în turul Ligii Naționale (etapa a 13-a): CSM București – Steaua 28-30 (13-17).

Tigrii au început bine, au condus cu 4-2 (min. 7), dar au urmat 15 minute în care nici apărarea și nici atacul nu au funcționat așa cum ar fi trebuit. Oaspeții au dus astfel scorul la 9-15 (min. 23) și au reușit să intre în avantaj la pauză. Din cele 13 goluri marcate de CSM în prima repriză, șase au fost reușite de Nicu Negru.

În repriza a doua, CSM a început cursa de urmărire, pe care a finalizat-o în minutul 46, scor 23-23. Oaspeții au marcat imediat de trei ori consecutiv (23-26), iar Tigrii au avut ulterior șansa de a reechilibra tabela, însă de fiecare dată mingea parcă nu a vrut să intre în poartă.

CSM rămâne pe locul 2 în clasament, cu 27 de puncte, la egalitate de puncte cu HC Odorhei (locul 3), dar golaveraj superior. Duminică, urmează meciul din turul 3 al Cupei EHF cu Frigorificos Morazzo (Spania), programat la ora 12:30, în Sala Concordia – Chiajna.

CSM București – Steaua București 28-30 (13-17)

CSM: Blazevic, Iancu – Pătru, Milosevic 4, Simovic 4, Militaru, Stavrositu, Constantinescu 1, Răpciugă 1, Humet 2, Novanc 4, Marijanac 3, Negru 9, Rotaru, Ungureanu, Stamate. Antrenor: Zvonko Shundovski

Steaua: Maskevich, Dragomir – Grasu 5, Johanson 3, Szoke 9, Georgescu 2, Florea 6, Stetsyura, Irimescu 5, Cian, Ouksir. Antrenor: Ovidiu Mihăilă