Handbal masculin. Egal in extremis cu Timisoara

Handbaliștii de la CSM București au remizat joi pe teren propriu cu CSU Politehnica Timișoara, în etapa a 14-a a Ligii Naționale: 26-26 (10-15). Meciul s-a disputat la Sala Rapid.

După ce și-au aflat la prânz cele trei adversare din Cupa EHF – faza grupelor, Tigrii au avut parte de un început deconectat cu Politehnica Timișoara. Astfel, primele 15 minute au fost cele mai puțin reușite din tot sezonul handbalistic, Tigrii fiind conduși la un momenta dat cu 1-8! Antrenorul Zvonko Shundovski a fost obligat să ceară două time-out-uri în prima jumătate a reprizei de debut și abia după aceea echipa a început să-și găsească ritmul. Cu o apărare din ce în ce mai bună, vicecampionii au reușit să-i egaleze pe bănățeni abia în minutul 55, la 24-24. Finalul a fost tensionat, cu oaspeții conducând până cu 12 secunde înainte de final (25-26). La ultimul atac, unul supranumeric, CSM a egalat prin Constantinescu. Cu ocazia acestui meci a debutat la CSMB noul jucător, macedoneanul Naumche Mojsovski.

Tigrii se mențin pe locul trei în clasament, cu 28 de puncte.

CSM București: Iancu, Blazevic – Negru 8, Humet 4, Constantinescu 3, Novanc 3, Milosevic 2, Simovic 2, Stamate 2, Rotaru 1, Mojsovski 1, Marijanac, Stavrositu, Pătru, M. Răpciugă, Ungureanu.

În Grupa D a Cupei EHF, cu Chamberry, Istads și Anaitasuna

Astăzi, în jurul prânzului, la Viena a avut loc tragereala sorți a grupelor Cupei EHF. Calificată în premieră în această fază, CSM București a nimerit în Grupa D, alături de Chamberry (Franța) – echipa ce a scos din competiție deținătoarea trofeului, Fuchse Berlin -, Anaitasuna (Spania) și Ystads (Suedia). ”Este o tragere acceptabilă, nici ușoară, nici grea. Înainte de a afla adversarele am spus că nu mi-aș dori adversari din Germania și Danemarca”, a declarat antrenorul Zvonko Shundovski.