Handbal masculin. Cupa EHF. Tigrii s-au calificat în turul III cu scorul general 50-47

Handbaliștii de la CSM București au cedat la limită în Austria, în returul cu Bregenz, din turul II al Cupei EHF, scor 23-22 (12-9), dar s-au calificat în turul III al competiției cu scorul general 50-47. Tigrii câștigaseră prima manșă cu 28-24.

Meciul de sâmbătă de la Bregenz nu a fost simplu. CSMB a mers în Austria fără nicio extremă dreapta specializată, după ce Milos Kostadinovic a fost operat în urma unei accidentări suferite la turul cu austriecii.  Pe același post, Tibi Constantinescu era de ceva timp indisponibil, tot din cauze medicale.

În prima repriză, în cinci rânduri gazdele au reușit să refacă diferența de patru goluri din meciul tur: 6-2 (min. 11), 9-5 (min. 21), 10-6 (min. 23), 11-7 (min. 25) și 12-8 (min. 28), dar Tigrii au avut nervii tari și au redus de fiecare dată din handicap. La pauză, s-a intrat cu un minus de trei goluri, dar la reluare, trupa lui Zvonko Shundovski a venit în 10 minute la numai un gol în spatele gazdelor, 16-15, iar din acel moment meciul a curs într-o notă de echilibru care i-a avantajat pe bucureșteni. S-a terminat 23-22 pentru Bregenz, iar pasul în turul următor l-a făcut CSMB. ”Este cea mai frumoasă înfrângere”, a comentat coordonatorul Marius Stavrositu. Cel mai bun jucător al meciului, din tabăra Tigrilor, a fost declarat Nicușor Negru.

12122578_10153250335775017_1964126503816698374_n

CSM: Iancu, Blazevic, Persson – portari; Negru 7 goluri, Simovic 6, Stamate 3, Humet 2, Milosevic 1, Novanc 1, Pătru 1, Șomlea 1, Militaru, Ungureanu, Marijanac, Stavrositu, Rotaru. Pentru Bregenz, cele mai multe goluri le-a marcat Warvne (8).

Marți, 20 octombrie, CSM București își va afla adversarul din turul III al Cupei EHF. Tigrii nu pot întâlni decât unul dintre cei 16 capi de serie care nu au intrat încă în competiție.