HANDBAL MASCULIN. CUPA EHF. Tigrii au terminat la egalitate cu Ystads IF: 27-27

CSM Bucureşti a înregistrat sâmbătă al doilea rezultat de egalitate consecutiv în grupa D a Cupei EHF, scor 27-27 cu Ystads IF (Suedia). Tigrii au acumulat 2 puncte după trei partide, iar săptămâna viitoare (5 martie) vor juca tot cu formaţia suedeză, dar în deplasare.

Băieţii lui Zvonko Sundovski au controlat jocul încă de la început, dar au avut în faţă un adversar incomod, cu doi handbalişti de mare clasă, Kim Andersson şi Lukas Nilsson, care au reuşit să menţină Ystads în joc până la final.

În prima repriză, CSM Bucureşti a condus şi cu 3 goluri avans (6-3, min. 15), Tiberiu Constatinescu şi Javier Humet fiind principalele arme în atac. Formaţia suedeză a speculat însă apoi patru erori în atac ale bucureştenilor şi a preluat conducerea în minutul 27: scor 11-10. Finalul de repriză i-a aparţinut lui Marius Stavrositu, care a marcat două goluri şi i-a oferit un assist lui Humet pentru 13-11 la pauză.

Repriza secundă a fost mai echilibrată, dar cu CSM aflată mereu la conducere. În linia de 9 metri, lângă Javier Humet a apărut tot mai des la finalizare şi Sasa Marijanac, cei doi reuşind să ţină pasul cu Lukas Nilsson şi Kim Andersson, care au continuat să ducă greul la Ystads. Până în minutul 54, Tigrii au avut permanent 1-2 goluri avans, dar în ultimele parte s-a jucat pe contre. În ultimul minut s-a intrat la egalitate, fiecare tabără având şansa de a înscrie o dată. Nici CSM, nici Ystads nu au fructificat ocaziile de gol, astfel că partida s-a terminat 27-27, iar câştigătoarea acestui duel a rămas să fie „tranşată” săptămâna viitoare, în Suedia.

REACŢII DUPĂ MECI:

Tiberiu Constantinescu, extremă dreapta

Sperăm să recuperăm punctul pierdut azi la ei acasă. L-am prins pe Kim Andersson într-o formă de excepţie, tot jocul suedezilor s-a învârtit în jurul lui. A jucat mulţi ani la nivel foarte înalt, iar acum a făcut diferenţa. Cât timp mai avem şanse la calificarea în sferturi, ne vom lupta până la capăt”

Marius Stavrositu, centru

Am demonstrat şi cu Chambery, şi cu Ystads că CSM formează o echipă puternică. Păcat că am terminat ambele meciuri la egalitate, deşi am avut şanse să le câştigăm. Cred că atât am putut acum, dar drumul în Europa rămâne deschis oricărui rezultat. Este bine că avem încă şanse de calificare şi sperăm într-o evoluţie şi mai bună la Ystads”

Zvonko Sundovski, antrenor CSM

„Am controlat aproape tot jocul, dar câteva erori pe final ne-au privat de un succes. Nimic nu este încă terminat, ne jucăm şansele de calificare până la capăt”

CSM Bucureşti – Ystads 27-27 (13-11)

Blazevic 12 intervenţii, Iancu – portari; Pătru, Milosevic 1, Stavrositu 3, Constantinescu 4, Răpciugă, Humet 9, Novanc, Kostadinovic, Marijanac 6, Negru 1, Rotaru, Ungureanu, Stamate 3. Antrenor: Zvonko Sundovski

Pertsson, Bjorkmann – portari; Bager 2, K. Andersson 9, Hansson 2, L. Andersson 2, H. Andersson, Zareba, Sandell 1, Martinsson, L. Nilsson 8, Allback, P. Nilsson 3. Antrenor: Sebastian Seifert