Handbal masculin. CSM Bucuresti a pierdut primele puncte din 2017, dupa un rezultat de egalitate cu HC Odorhei

CSM București a scăpat două puncte din mână în partida cu HC Odorhei, terminată la egalitate, scor 29-29. Jocul s-a desfășurat în cadrul etapei a 21-a în Liga Zimbrilor, iar Tigrii au de recuperat acum 3 puncte față de Potaissa Turda, ocupanta locului 2.

Băieții lui Zvonko Sundovski au controlat jocul mai bine de 50 de minute. Diferența a fost creată chiar după primele minute de joc, grație unor intervenții extraordinare ale portarului Ionuț Iancu. CSMB s-a desprins la 3-1 (min. 8) și 7-3 (min. 12), avantajul de 3-4 goluri fiind menținut în cea mai mare parte a întâlnirii, inclusiv la pauză, 18-15. În minutul 42, vicecampionii au condus și cu 5 goluri, scor 26-21, Guillaume Saurina și Nicușor Negru fiind cei mai eficienți handbaliști. HC Odorhei nu s-a predat, iar pe fondul unor probleme apărute în jocul de atac al CSMB a refăcut handicapul în următoarele 10 minute, 27-27 (min. 52).

Pe finalul partidei ambele echipe au încercat să dea lovitura, fiecare a avut șansa victoriei în ultimul minut, dar în cele din urmă CSMB și HC Odorhei au fost nevoite să se mulțumească cu câte un punct, după ce partida s-a încheiat cu 29-29. Rezultatul nu schimbă foarte mult datele în lupta pentru podium în Liga Zimbrilor.

CSM București – HC Odorhei 29-29 (18-15)

Iancu, Blazevic – portari; Marijanac 4, Bernatonis, Georgievski 4, Saurina 10, Stavrositu, Humet 1, Novanc, Șomlea, Negru 6, Roșu, Rotaru 1, Aslanian 3, Mănescu, Stamate

Pentru HC Odorhei au marcat: Baranau 7, Komogorov 5, Peric 4, Markez 3, Onyejekwe 3, Kuzmanovski 2, Ojleski 2, Szasz 2, Talas 1

Următorul meci al echipei CSM București este programat în 11 martie, în deplasare, cu Poli Timișoara.