Handbal masculin. Baraj in calea Dunarii

”Tigrii” au obținut marți, pe teren propriu, cea de a șasea victorie consecutivă din returul Ligii Naționale, a treia de la reluarea principalei competiții interne. Etapa a 20-a: CSM București – Dunărea Călărași 32-26 (14-12).

Meciul a avut o doză de neprevăzut doar până în minutul 34, timp în care oaspeții au rămas coasta jucătorilor antrenați de Zvonko Shundovski. În minutul 35, la scorul 16-15 pentru CSMB, s-a produs ”ruptura”. Tigrii au înscris în următoarele 10 minute de opt ori, primind în schimb un singur gol, astfel că diferența a crescut la opt goluri, 24-16. Din acel moment, experiența jucătorilor lui Zvonko Shundovski și-a spus cuvântul. Vicecampionii au gestionat foarte bine finalul de meci și s-au impus la o diferență liniștitoare. Portarul Iancu și-a făcut din nou norma de parade, dovedind încă o dată că este unul dintre cei mai în formă goalkeeperi din România, iar în atac întreaga echipă a avut ceva din spiritul de luptător al lui Stamate.

CSM București a acumulat 46 de puncte și se pregătește de o serie dificilă de meciuri, în campionat și în Cupa EHF.

CSMB: Iancu, Blazevic – Marijanac 8, Humet 7, Negru 7, Stamate 5, Milosevic 2, Mojsovski 2, Kostadinovic 1, Pătru, Constantinescu, Stavrositu, Răpciugă, Novanc, Rotaru, Ungureanu. Antrenor: Zvonko Shundovski

Dunărea: Andrei, Erhan, Brazhnyk – Gavriloaia 6, Yuzhbabenko 6, M. Ignat 3, Bulov 3, Șania 2, I. Ignat 2, Kumogorodskyy 2, Zacaciurin 1, Carali 1, Nicolae, Mitrea, Mateaș, Gurkovsky. Antrenor: Aihan Omer