Handbal feminin. Victorie la dublu: 36-18 cu Rapid București

Tigroaicele de la CSM București au obținut sâmbătă o victorie lejeră în etapa a treia a Ligii Naționale feminine. Jucătoarele antrenate de Mette Klit s-au impus în deplasare, la Rapid USL Metrou București, cu scorul de 36-18 (19-11).

Gazdele au condus o singură dată, 1-0 (min. 1), după care mașina de handbal a campioanei s-a pus în mișcare și a funcționat fără rateuri. CSM București a apăsat pe accelerație în ultimele zece minute ale primei reprize, când s-a distanțat de la 12-10 (min 20) la 19-10 (min. 36).

În partea a doua, diferența a crescut, ajungând la un maximum de plus 18, înregistrat la final. De remarcat și prestația portarilor, Alina Iordache reușind să apere șase aruncări de la 7 metri.

CSM București: Alina Iordache, Mayssa Pessoa – Isabelle Gullden 6, Iulia Curea 3, Fernanda da Silva 3, Line Jorgensen 2, Cristina Vărzaru 2, Bianca Bazaliu, Aurelia Brădeanu 5, Cristina Nan, Ekaterina Vetkova 1, Carmen Martin 4, Oana Manea 6, Maria Fisker 1, Elena Nicula, Deonise Fachinello 3.