Handbal feminin. Victorie la Cluj, inainte de Lublin

Abia revenite de la Podgorica, handbalistele de la CSM București au urcat din nou în avion, cu destinația Cluj-Napoca, pentru meciul cu U Alexandrion, contând pentru etapa a 12-a a Ligii Naționale. Deși obosite din cauza programului din ultimul timp, jucătoarele antrenate de Kim Rasmussen s-au impus fără probleme: U Alexandrion Cluj – CSM București 20-27 (12-14).

Fără mai multe jucătoare – unele încă resimțindu-se după meciul dur cu Buducnost (Oana Manea), altele menajate (Line Jorgensen, Carmen Martin, Deonise Fachinello, Fernanda da Silva – ultima a fost pe bancă, dar nu a intrat niciun minut), CSM București a forțat la Cluj atât cât a fost nevoie. Gazdele au condus în prima repriză, 5-2, 6-3, 7-5, dar treptat jucătoarele campioanei și-au impus superioritatea. Prima desprindere consistentă a fost în ultimul minut al primei reprize, 11-14, pentru ca după pauză avantajul să crească până la nouă goluri, 18-27 (min. 58).

O singură zi vor sta Tigroaicele în București, pentru că joi vor decola spre Lublin (Polonia), pentru meciul din etapa 5 a Ligii Campionilor, Grupa D, programat vineri.

CSM București are punctaj maxim în clasament, 36 (golaveraj +118) și se menține pe prima poziție în clasament.

CSM București: Mayssa Pessoa, Jelena Grubisic, Alina Iordache – Isabelle Gullden 5, Iulia Curea 2, Fernanda da Silva, Ana Paula Rodrigues 4, Cristina Vărzaru 3, Bianca Bazaliu 3, Aurelia Brădeanu 2, Cristina Nan, Ekaterina Vetkova 3, Maria Fisker 5, Elena Nicula.