Handbal feminin. Victorie facila a Tigroaicelor la Zalau

Campioana României s-a impus astăzi în deplasare, în etapa a 2-a a Ligii Naționale: HC Zalău – CSM București 17-31 (10-16).

Doar primele opt minute ale meciului au fost echilibrate. De la 5-5, în numai 10 minute s-a făcut 5-11, cu șase goluri consecutive marcate de Tigroaice. Din acel moment, scorul a tot căpătat proporții. Cu o bancă tehnică extrem de valoroasă și de omogenă, CSM București a închis culoarele spre poarta apărată din start de Paula Ungureanu, pentru ca în atac golurile să vină din toate liniile. La final, 11 jucătoare și-au trecut numele pe lista marcatoarelor, cele mai multe reușite (5) fiind trecute în dreptul Isabellei Gullden.

CSM București: Ungureanu, Iordache, Grubisic – Gullden 5, Curea 4, Jorgensen 3, Brădeanu 3, Bazaliu 3, Ayglon Saurina 3, Vărzaru 2, Manea 2, Martin 2, Niombla 2, Lobach 2, Torstenson, Mehmedovic. Antrenor: Jakob Vestergaard

HC Zalău (marcatoare): Tamaș 5, Lazăr 4, Bloj 3, Drăgoi 3, Trif 2.

În etapa a 3-a, CSM București va juca pe teren propriu, joi (22 septembrie, ora 17:30) cu CSM Roman. După două etape, CSMB are punctaj maxim.