Handbal feminin. Tigroaicele, victorie clara cu HCM Rm. Valcea

Tigroaicele de la CSM București și-au mai adăugat o victorie în clasamentul Ligii Naționale la handbal. Cu Adrian Vasile și Rasmus Poulsen pe banca tehnică și cu Kim Rasmussen în tribune, campioanele României s-au impus cu 35-24 (21-11) în fața formației HCM Râmnicu Vâlcea în etapa a șasea a Ligii Naționale. În tribune s-au aflat și cele patru jucătoare braziliene din lotul CSM, menajate pentru partida următoare, cu Corona Brașov.

Meciul a fost la discreția Tigroaicelor, care s-au desprins la 7-2 încă din minutul 7. Fără probleme majore în apărare și mizând pe contraatacuri devastatoare, CSM București și-a mărit treptat avantajul, până la 10 goluri la pauză.

În partea a doua, echipa Capitalei nu a mai apăsat pe accelerație, forțând atât cât trebuia pentru o victorie clară.

CSM București: Alina Iordache, Jelena Grubisic – portari; Isabelle Gullden 1, Iulia Curea 7, Line Jorgensen 5, Cristina Vărzaru 3, Bianca Bazaliu, Aurelia Brădeanu 4, Linnea Torstensson, Cristina Nan 2, Carmen Martin 4, Oana Manea 5, Maria Fisker 3, Elena Nicula 1.

În etapa următoare, CSM București va juca în deplasare la Brașov, meci în care își va face debutul Kim Rasmussen.