Handbal feminin. Tigroaicele, start lansat in Liga Nationala, editia 2016-2017

Tigroaicele au început noul sezon al Ligii Naționale cu o victorie categorică: CSM București – CSU Danubius Galați 36-15 (20-7). Meciul a avut loc la Sala Rapid, sâmbătă, 10 septembrie.

Fără Oana Manea și Carmen Martin, menajate, antrenorul Jakob Vestergaard a început meciul cu Torstenson – Niombla – Jorgensen la linia de 9 metri, cu Lobach pe postul de pivot și cu Vărzaru și Curea pe extreme. În poartă debutul i-a aparținut Alinei Iordache. În fața unei nou promovate, CSM a părut o fortăreață imposibil de cucerit. În minutul 16 era 13-2, iar patru minute mai târziu tabela indica 16-3. Jocul a continuat până la final cu aceeași desfășurare, chiar dacă în ultimele minute în teren s-au aflat numai jucătoarele românce din tabăra CSM. Cristina Vărzaru a fost principala marcatoare, cu zece goluri.

În etapa a doua, CSMB se va deplasa la Zalău, vineri, 16 septembrie (ora 16:00).

CSMB: Iordache, Ungureanu, Grubisic – Vărzaru 10, Curea 5, Lobach 5, Bazaliu 4, Nan 3, Jorgensen 2, Niombla 2, Dache 1, Ayglon Saurina 1, Brădeanu 1, Torstenson 1, Mehmedovic 1, Gullden 1. Antrenor: Jakob Vestergaard

Danubius Galați (marcatoare): Cozma 5, Taivan 5, Conache 2, Vlad 2, Urse 1. Antrenor: Valeriu Costea.