Handbal feminin. Tigroaicele rămân neînvinse și după etapa a 4-a: 28-20 cu Dunărea Brăila

Campioana României la handbal feminin și-a mai adăugat o victorie în linia de clasament a Ligii Naționale, ediția 2015-2016. Sâmbătă, în Sala Polivalentă din Capitală, elevele antrenoarei Mette Klit s-au impus cu 28-20 (11-9) în fața formației HC Dunărea Brăila.

Tigroaicele au avut nevoie de o repriză pentru a-și intra în ritm, în special pe faza de atac. După minutul 37, odată cu creșterea ritmului de pasare și a vitezei în ogensivă, CSM București s-a desprins clar de adversare. De la 13-12 (min. 36), s-a ajuns la 17-13 (min. 41), 22-16 (min. 47) și 26-18 (min. 56). De remarcat apariția în echipa CSM București a Jelenei Grubisic, care a intrat în poarta campioanei în ultimele șase minute.

Oana Manea: ”Ne-am intrat un pic mai greu în ritm, poate și din cauza orei de începe a meciului (11:30). Ne-am trezit în repriza a doua și am făcut diferența”.

În etapa următoare (18 septembrie), CSM se va deplasa la Zalău.

CSM București: Iordache, Pessoa, Grubisic – portari, Isabelle Gullden 6, Iulia Curea 1, Ana Paula Rodrugues 4, Line Jorgensen, Cristina Vărzaru 2, Bianca Bazaliu, Aurelia Brădeanu 4, Cristina Nan, Ekaterina Vetkova, Carmen Martin 4, Oana Manea 2, Maria Fisker 3, Deonise Fachinello 2.