Handbal feminin. Repetitie pentru Liga Campionilor, 28-19 la Cluj, in etapa a 6-a a Ligii Nationale

Handbalistele de la CSM București au făcut o ultimă repetiție înainte de startul în Liga Campionilor. Tigroaicele s-au impus miercuri la Cluj, în fața echipei locale, Universitatea, scor 28-19 (16-11), într-un meci contând pentru etapa a 6-a a Ligii Naționale.

Gazdele au condus doar la start, cu 2-0 (min. 3), după care CSM a început să controleze jocul: 3-5 (min. 11), 4-7 (min. 14), cu Torstensson greu de oprit. Clujencele au mai avut o tresărire de orgoliu, cu trei goluri marcate consecutiv de Chiontoan, 7-7 (min. 18), după care Tigroaicele au preluat frâiele. Până la pauză, campioana Europei s-a desprins la cinci goluri, 11-16.

La reluare, Universitatea a marcat de 4 ori consecutiv, ajungând la un singur gol în spatele CSM-ului, 15-16 (min. 34), după care în următoarele 20 de minute, apărarea echipei Capitalei a fost la înălțime, primind numai două goluri. Mingile recuperate s-au transformat în goluri, iar în minutul 55, scorul ajunsese 17-26! Meciul era de mult jucat.

Duminică, Tigroaicele vor debuta în Liga Campionilor, în Sala Polivalentă din Capitală (ora 18:00), contra echipei ruse Rostov Don.

CSM: Grubisic, Ungureanu, Iordache – Gullden 6, Torstenson 5, Lobach 4, Ayglon 4, Martin 2, Manea 2, Niombla 2, Curea 1, Niombla 1, Mehmedovic 1, Bazaliu, Nan.

Univ. Cluj (marcatoare): Chintoan 6, Laslo 4, Tetean 3, Sheiko 3, Vălean 1, Puiu 1, Florean 1.