Handbal feminin. CSM Bucuresti s-a calificat in grupele principale ale Ligii Campionilor dupa o victorie superba in Rusia, 22-20 cu Rostov

CSM București a risipit toate emoțiile în Grupa C a Ligii Campionilor și s-a calificat în faza următoare a competiției cu un meci mai devreme, după ce s-a impus cu 22-20 în partida din Rusia cu Rostov Don. Tigroaicele au renăscut sub bagheta lui Aurelian Roșca și au făcut 45 de minute de joc minunate.

Campioana României a început ezitant partida cu destule greșeli, fiind destul de emotivă, poate și din cauza presiunii rezultatului, astfel că după numai 15 minute s-a văzut condusă cu 9-2. Noul antrenor a făcut câteva schimbări inspirate în echipă, iar rezultatele au început să se vadă. Isabelle Gullden a strălucit în atac și a tras echipa după ea, fiind acel lider din teren așteptat de toată lumea. Diferența a început să fie recuperată cu ajutorul apărării, care a strâns rândurile și a fost bine susținută din poartă de Jelena Grubisic. Astfel, până la pauză, CSM București a redus din handicap până la 10-11.

Echipa a intrat cu moral la cabine și a revenit în partea secundă și cu mai multă încredere. Apărarea a continuat să stea foarte bine, Grubisic și-a îmbunătățit substanțial procentajul, iar Carmen Martin, Oana Manea și Majda Mehmedovic au venit în sprijinul suedezei Isabelle Gullden în atac și au înscris goluri importante. CSM București a preluat inițiativa încă din startul reprizei și nu a mai cedat-o până la final. În minutul 45, tabela indica 19-15 pentru campioana României, pe 30 de minute având un ”parțial” de 17-6, ceea ce spune multe despre spiritul de luptă al echipei. Rostov a încercat să revină pe final cu o apărare avansată, dar CSM București a atins un nivel de Final 4, cel puțin pe fază defensivă și nu a mai cedat deloc. La final, campioana Europei a câștigat cu 22-20 și continuă astfel cursa de apărare a trofeului.

Rostov Don – CSM Bucureşti 20-22 (11-10)

Lunde, Mekhdieva, Basarab – portari; Slivinskaya 1, Managarova 2, Petrova, Sen, Vyakhireva 3, Bobrovnikova 4, Makeeva 1, Chernoivanenko, Dembele, Ilina 4, Grigel, Barbosa 4, Borshchenko 1. Antrenor: Jan Leslie

Grubisic, Ungureanu, Iordache – portari; Gullden 8, Curea, Dache, Ayglon-Saurina 1, Vărzaru, Bazaliu, Brădeanu, Torstensson 1, Martin 6, Manea 2, Niombla, Lobach, Mehmedovic 4. Antrenor: Aurelian Roşca

Ultimul meci ale echipei CSM București în Grupa C a Ligii Campionilor este programat duminică – 20 noiembrie, în Sala Polivalentă, cu FC Midtjylland.