Handbal feminin. CSM Bucuresti a invins Magura Cisnadie la 20 de goluri diferenta si este pregatita pentru o alta batalie cu Gyor

Între două partide cu Gyor în Liga Campionilor, CSM București a jucat, luni seara, în Liga Națională cu Măgura Cisnădie, într-un meci în devans din etapa a 9-a. Campioana României a obținut cea mai clară victorie a sezonului, scor 43-23 (18-11), în compania unei formații, teoretic, mai bine închegată, din moment ce a ajuns până pe locul 3. În urma acestui rezultat, trupa lui Jakob Vestergaard a revenit pe locul 1 provizoriu.

După cum o arată și scorul, Tigroaicele au obținut o victorie de serviciu, lucrurile fiind clare încă din minutul 12, când tabela indica scorul 8-2. CSM București a stat foarte bine în apărare, iar diferența a fost creată lejer, cu multe contraatacuri. În minutul 39, campioana României avea deja 27-13, însă nu a slăbit deloc ritmul până în minutul 60. Fetele lui Jakob Vestergaard și-au dorit foarte mult o victorie de moral înaintea partidei retur cu Gyor, programată vineri – 4 noiembrie (ora 18:00), iar la final au obținut-o: 43-23!

CSM București – Măgura Cisnădie 43-23 (18-11)

Ungureanu, Grubisic, Iordache – portari; Gullden 2, Curea 7, Dache 1, Ayglon-Saurina 3, Vărzaru, Bazaliu 4, Brădeanu 2, Torstensson 2, Martin 4, Manea 4, Niombla 5, Lobach 4, Mehmedovic 5

Pentru Măgura Cisnădie au marcat: Horjea 9, Moldovan 6, Hoha 2, Mitrache 2, Goran 1, Tudor 1, Gatzel 1, Czeczi 1