Handbal feminin. A cincea victorie: HC Zalău – CSM București 23-37

Tigroaicele de la CSM București au trecut fără emoții și de etapa cu numărul cinci a Ligii Naționale. Campioanele României s-au impus la Zalău cu 37-23 (17-11) și s-au instalat în fruntea clasamentului.

Gazdele de la HC au reușit să țină ritmul cu CSMB până în minutul 22 al primei reprize. Până în acel moment, aspectul jocului a fost destul de echilibrat, cele două echipe alternând la conducere. CSM a condus cu 2-0, 3-2, 7-5, 8-7 și 10-9, în timp de formația ardeleană a avut 5-4, 9-8 și 11-10. Din minutul 22, Tigroaicele au înscris de șapte ori la rând, fără să primească niciun gol. Seria a continuat și după pauză: mai întâi 19-11 (min. 34), apoi 23-13 (min. 41).

Au urmat 10 minute în care CSMB a mai redus din turație, iar jocul s-a păstrat într-o notă de echilibru. Campioanele au accelerat o dată pe final, ducând diferența la 14 goluri.

CSM București: Alina Iordache, Jelena Grubisic – portari; Isabelle Gullden 4, Fernanda da Silva 3, Ana Paula Rodriguez 4, Line Jorgensen 6, Cristina Vărzaru 3, Bianca Bazaliu 2, Aurelia Brădeanu 2, Linnea Torstensson 1, Cristina Nan 3, Carmen Martin 5, Oana Manea 3, Maria Fisker 1, Deonise Fachinello, Iulia Curea.

În etapa următoare, marți, 22 septembrie, fetele de la CSMB vor juca pe teren propriu cu HCM Rm. Vâlcea.