Handbal feminin. 10 minute de forcing au fost suficiente pentru Tigroaice sa rapuna SCM Craiova

CSM București a trecut peste eșecul din etapa precedentă cu Dunărea Brăila în Liga Națională, scor 27-30, iar joi după-amiază a obținut un succes important, 33-25 (15-13) cu SCM Craiova, într-o partidă disputată în cadrul etapei a 5-a.
Începutul de joc a aparținut formației oaspete, care s-a desprins la 4-1 (min. 6), dar Tigroaicele au revenit imediat în avantaj, cu o serie de 5 goluri consecutive: 8-5, min. 13. Desprinderea a fost amânată însă pentru partea secundă a jocului, SCM Craiova oferind o replică dârză campioanei României.
După ce avantajul a ”jonglat” între 2 și 3 goluri, echipa pregătită de Jakob Vestergaard a apăsat pe accelerație și efectele s-au văzut rapid. În numai 10 minute, CSM București s-a desprins de la 22-20 la 32-21 (min. 54), Carmen Martin, Oana Manea și Isabelle Gullden fiind de neoprit. În final, echipa campioană s-a impus cu 33-25, o diferență de scor conformă cu valoarea celor două echipe.

CSM București – SCM Craiova 33-25 (15-13)
Ungureanu, Grubisic, Iordache – portari; Gullden 5, Curea 2, Jorgensen 3, Ayglon Saurina 1, Bazaliu 1, Brădeanu, Torstensson 1, Nan, Martin 10, Manea 6, Niombla 3, Mehmedovic 1, Lobach
Pentru SCM Craiova au înscris: Zamfir 6, Nikolic 4, Băbeanu 4, Ianăși 3, Landre 3, Șelaru-Ilie 2, Ardean 2, Zaremba 1

După această etapă, campionatul se întrerupe pentru o săptămână și jumătate. Următorul joc al CSM București este în 12 octombrie, în deplasare cu ”U” Cluj. Apoi, urmează debutul mult așteptat în Liga Campionilor, cu Rostov Don (16 octombrie).