Handbal. Cupa EHF. LIVESCORE Helvetia Anaitasuna vs CSM Bucuresti

„Tigrii” pornesc în partea a doua a „aventurii europene”! Primul meci din grupe are loc la Pamplona, împotriva echipei Helvetia Anaitasuna, astăzi, de la ora 21:00. Pentru această partidă, antrenorul Shundovski nu va putea conta pe Militaru, Șomlea și Simovic (accidentați), însă atmosfera din tabăra CSMB este una optimistă, iar „tigrii” nu se gândesc decât la victorie. Calificarea în grupele EHF încă de la prima participare în această competiție a dovedit că trupa lui Zvonko Shundovski reprezintă o forță a handbalului masculin românesc.

Siteul csmbucuresti.ro va ține la curent cu evoluția scorului la meciul de la Pamplona.

Cele două loturi anunțate de antrenori la ședința tehnică sunt compuse din următorii jucători:

CSM Bucuresti: Ionuț IANCU, Mario BLAZEVIC, Valentin PATRU, Krsto MILOSEVIC, Naumche MOJSOVSKI, Marius STAVROSITU, Tiberiu CONSTANTINESCU, Javier HUMET, Marius NOVANC, Milos KOSTADINOVIC, Sasa MARIJANAC, Nicusor NEGRU, Adrian ROTARU, Nicolae UNGUREANU, Iulian STAMATE. Oficiali: Zvonko SHUNDOVSKI (A), Marko ISAKOVIC (B), Sorin GÎRBOVU (C), Vasile STÎNGĂ (D).

Helvetia: Alvaro GASTON FERNANDEZ, Antonio BAZAN LEGASA, Alejandro GARZA HERNANDEZ, Alejandro COSTOYA RODRIGUEZ , Xabier ETXEBERRIA URIZ, Alvaro DEL VALLE NAVASA, Bozidar NADOVEZA, Yaroslav KISSELEV DIMITRIEV, Gregor LORGER, Carlos CHOCARRO GORRAIZ, Miguel GONI ARRARAS , Angel PEREZ DE INESTROSA, Ander UGARTE CORTES, Sergey HERNANDEZ FERRER, Jorge SILVA, Juan CASTRO ALVAREZ. Oficiali: Fermin IBARROLA ALEMAN (A), Juan Tomas APECECHEA AIZPURU (B), Javier GRACIA BERNAD (C), Pablo INCHAUSPE PATARO (D)

Arbitri: Evgeny Zotin / Nikolay Volodkov (RUS)

Delegat EHF: Cornelius Wiebrands (NED)

UPDATE 1: Mai sunt 10 minute până la startul partidei. În sala din Pamplona sunt aproximativ 500 de spectatori. Vesti proaste, insa, din poarta: desi s-au facut eforturi uriase, Iancu este indisponibil dupa o entorsa suferita la antrenamentul de miercuri.

Primul 7 trimis de Zvonko Shundovski este compus din: Blazevic – Negru, Milosevic, Marijanac, Novanc, Humet, Kostadinovic

De cealaltă parte, Juanto Apezetxea a început cu: Hernandez – Goni Arraras, Nadoveza, Garza Hernandez, Silva, Castro Alvarez, Gaston Fernandez

Min 1: Primul sut al partidei ii apartine lui Milosevic, dar Hernandez este la post.

Min 1: 1-0 pt Helvetia, gol inscris de Nadoveza

Min 2: 2-0, Goni inscrie pe un contraatac rapid, după ce Sasa a comis pasi

Min 3: Humet il gaseste liber pe semicerc pe Novanc, care ratează

Min 4: Nicu Negru loveste bara. In continuare 2-0 pentru spanioli

Min 5: 2-1, Nicu Negru răzbuna ratarea din faza anterioară si inscrie primul gol al CSMB. Mario Blazevic apără o aruncare de la 9m a lui Castro Alvarez

Min 12: 6-5, aruncare de la 7m obtinuta de Mojsovski si transformata de Negru

Min 13: Din nou, Mario Blazevic reuseste o parada superba in fata pivotului advers

Min 14: Javier Humet ratează din poziție de 1 la 1 cu portarul advers

Min 14: Rotaru vede 2 min eliminare după ce faultează mai dur un adversar.

Min 15: 7-5, inscrie Jorge Silva

Min 15: 7-6, Nicu Negru pătrunde pe partea dreaptă și inscrie la coltul lung

Min 16: 8-6, gol consecutiv al lui Jorge Silva

Min 17: 9-6, Nadoveza marchează printre picioarele lui Blazevic

Min 17: 9-7, Naumche Mojsovski reuseste primul gol pentru CSM Bucuresti in Cupa EHF

Min 18: 10-7, acelasi Nadoveza mai inscrie o data in poarta lui Blazevic cu o aruncare de la sold

Minutul 18:51 de secunde. Zvonko Shundovski solicită primul time-out de odihnă, la scorul de 10-7 pentru echipa din Pamplona.

Min 19: Stamate ratează de pe semicerc, iar Milosevic loveste bara. Tigrii au ghinion

Min 20: 10-8, Mario Blazevic reuseste o noua parada, iar Krsto inscrie de la 9m

Min 22: 10-9, o noua interventie a lui Blazevic și un gol al lui Stamate după o angajare a lui Mojsovski

Min 23: 11-9, apărare in semicerc a CSM-ului și lovitură de la 7m transformată de Nadoveza

Min 25: 12-9, Humet suteaza in bratele portarului, iar Castro inscrie la coltul scurt

Min 26: 12-10, paradă a lui Blazevic care il lanseaza pe contraatac pe Nicu Negru. Gol Negru

Min 26: 13-10, primul gol de pe pivot al Anaitasunei este marcat de Ugarte

Min 27: 14-10, Del Vale reuseste sa bage mingea in vinclul portii lui Blazevic

Min 28: 14-11, Negru reuseste o aruncare superba cu efect de pe extrema

Min 28: 14-12, Blazevic il lansează pe contraatac pe Kostadinovic, care inscrie. Time-out Helvetia

Min 29: 14-13, Mojsovski il gaseste bine pe Stamate, care reduce diferenta la un gol

Min 30: Blazevic reuseste o nouă paradă, iar prima repriză se încheie cu scorul de 14-13

La pauză, Helvetia Anaitasuna are un avantaj minim, iar in cea de-a doua repriză va avea primul atac.

Min 39: 18-17, bară, dar bară-gol a lui Humet

Min 40: Blazevic intervine in fata lui Perez, dar Kostadinovic ratează de pe extremă

Min 41: 19-17, Mojsovski faultează din spate un adversar, iar CSM e penalizată cu 2 min eliminare si aruncare de la 7m, pe care o transformă Perez

Min 42: o nouă paradă a lui Blazevic, de data aceasta in fata lui Nadoveza

Min 43: 19-18, Humet pătrunde in culoarul 1 si inscrie

Min 44: 20-18, Ugande il invinge pe Blazevic de pe semicerc

Min 45: Krsto Milosevic nimereste iar bara …

Min 46: 21-18, gol Jorge Silva

Min 47: Naumche Mojsovski arunca in blocaj

Min 48: 22-18, gol Nadoveza la coltul scurt. Zvonko Shundovski solicită time-out

Min 49: 22-19, Milosevic reduce din diferenta

Min 49: 23-19, Nadoveza il invinge din nou pe Blazevic cu o aruncare de la sold

Min 50: 23-20, Novanc marcheaza de pe pivot

Min 51: 34-30, Castro Alvarez inscrie in vinclul portii lui Blazevic

Min 52: Stamate primeste 2 min eliminare după un fault la Nadoveza, iar Milosevic comite pași in atac

Min 53: 24-21, inscriem in inferioritate numerică prin Humet

Min 53: 25-21, Castro marchează din nou

Mai sunt 6 minute si 19 secunde până la finalul meciului. Zvonko Shundovski solicită ultimul timp de odihnă. Tigrii sunt condusi cu 4 goluri.

Min 54: 26-21, Mojsovski scapă mingea si Goni inscrie pe contraatac

Min 55: 27-21, Krsto dă o pasă la adversar, Mojsovski faultează pe contraatac. 7m si 2 min eliminare. Gol Anaitasuna

Min 56: 28-21 Castro marchează din nou, după un fault in atac al lui Sasa.

Min 59: Blazevic reuseste o noua parada.

Min 60: 28-22, Stamate stabileste scorul final