CSM Bucuresti-Timisoara Saracens, capul de afis al etapei a III-a din SuperLiga CEC Bank

Sambata, Tigrii revin pe Stadionul National Arcul de Triumf unde vor intalni in derby-ul etapei a III-a din SuperLiga CEC Bank pe campioana en-titre Timisoara Saracens, o prima confruntare din acest sezon cu una dintre pretendentele la calficarea in semifinalele competitiei.

CSM Bucuresti si Timisoara Saracens au in comun faptul ca participa in SuperLiga CEC Bank fara exceptie inca de la prima editie, care a avut loc in 2011, anul in care s-au si aflat pentru prima data fata in fata, Tigrii, desi au participat in primul esalon valoric si in 2010, nu au avut programate intalniri cu banatenii, cele doua echipe fiind repartizate in grupe diferite.

Asadar istoria intalnirilor directe incepe in 2011, iar Timisoara Saracens a dominat intalnirile cu Tigrii, care cu timpul au redus din ecartul fata de multipla campioana. In sezonul 2014, Jeff Taljard si Nichita Iacob marcau doua eseuri intr-o partida cu un rezultat strans, CSM Bucuresti aflandu-se aproape de bonusul defensiv. Apoi in Play-Off echipa noastra a jucat o repriza de la egal la egal cu banatenii, scorul consemnat la pauza fiind de 6-6.

Prima partida in care Timisoara Saracens nu s-a impus a fost consemnata in turul editiei 2015, chiar pe malurile Begai, rezultat 12-12, Florin Vlaicu concretizand trei lovituri de pedeapsa iar Malupo Mateo o tentativa de tinta. Revansa a revenit timisorenilor, dar la pauza Tigrii conduceau cu 13-9, o incercare reusind-o Jack Cobden.

Singurul succes al Tigrilor impotriva Timisoarei Saracens a fost consemnat in turul sezonului regulat al editiei 2016-2017. Desi campionii en-titre au condus dupa primele 40 de minute cu 7-6, CSM Bucuresti s-a impus, rezultat 16-12, cu un eseu marcat dupa o actiune spectaculoasa de Taufui Siokivaha, din fata butului advers remarcandu-se Daniel Faasen.

In ceea ce priveste actualul sezon, din perspectiva cifrelor, Hinckley Vaovasa s-a remarcat cu trei eseuri marcate in timp ce extrem de importanta este revenirea dupa o accidentare a lui Valentin Calafeteanu, autor a 15 puncte din tentative de tinta in partida cu Universitatea Cluj.

Partida CSM Bucuresti-Timisoara Saracens va avea loc sambata 9 septembrie cu incepere de la ora 19:00 pe Stadionul National Arcul de Triumf si va putea fi urmarita in direct pe Dolce Sport si Rugby TV.

Istoricul partidelor din SuperLiga CEC Bank dintre CSM Bucuresti si Timisoara Saracens arata astfel: