Baschet masculin. Victorie in primul meci oficial al sezonului

Steaua CSM EximBank a debutat cu o victorie n noul sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin. Elevii lui Claudiu Fometescu s-au impus cu 102-76 pe terenul nou promovatei BC Olimpic Baia Mare. Nikola Jevtovic a fost principalul marcator al roș-albaștrilor, cu 19 puncte(și 10 recuperări), urmat de Malesevic și Dudzinski, cu câte 16.

Meciul era decis încă de la pauza mare, când Steaua CSM conducea cu 66-31. Primele două sferturi au avut, totuși, câteva emotii: Long a primit o lovitură în cap și s-a prăbușit peste panourile publicitare, iar pometele lui Jevtovic a fost spart după un cot al sârbului Macura (cel mai bun jucător al gazdelor cu 4/5 la 3 puncte). Din fericire, ambii au putut continua partida.
Steaua CSM EximBank a avut un sfert doi de excepție în atac: 38 de puncte marcate.

Vineri, de la ora 19:00, Steaua întâlnește acasă pe CSU Sibiu.