Atletism. CSMB, rezultate excelente la Nationale: Marius Dumitrache – Cupa de Cristal. Angela Morosanu – dubla campioana, 60 metri si lungime

Secția de atletism a Clubului Sportiv Municipal București a încheiat cu rezultate foarte bune ediția 2017 a Campionatelor Naționale indoor (seniori și tineret), competiție desfășurată în zilele de 18 și 19 februarie la Sala de atletism din cadrul CSNB Lia Manoliu din Capitală. ”Tigrii” s-au aflat printre protagoniștii întrecerilor, iar la final au adus în palmaresul clubului nu mai puțin de 14 medalii, dintre care cinci de aur.

Cea mai bună performanță în întecerea masculină a fost realizată de Marius Cristian Dumitrache, care s-a impus la înălțime cu o performanță de 2,22 metri. Grație acestui rezultat, sportivul de la CSM București a fost recompensat cu trofeul ”Cupa de Cristal”, acordat de Federația Română de Atletism. La înălțime, CSMB a ocupat și poziția a doua a podiumului, prin Dan Claudiu Lăzărică (2,14 metri).

În competiția feminină, una dintre vedete a fost Angela Moroșanu (CSM București). Atleta în vârstă de 30 de ani s-a impus în două probe. În prima zi a punctat la 60 de metri, cu un rezultat de 7,49 secunde. A doua zi și-a trecut în cont și titlul de la lungime, probă în care a concurat oficial pentru prima dată. Angela s-a impus cu 6,56 metri, dovedind însă un potențial cu mult peste acest rezultat. Chiar și așa, dacă ar fi reușit o performanță cu doi centimetri mai mult, ar fi intrat și ea în posesia ”Cupei de Cristal”, acordată celei mai bune performanțe în competiția feminină.

În competiția seniorilor, pe prima treaptă a podiumului au mai urcat Ilie Cosmin Dumitrache – la 60 metri garduri (7,96 sec) și Adrian Vasile – lungime (7,70 metri). Cel de-al cincilea titlu național din palmaresul CSMB a fost obținut de Alexandru Constantin Floria – locul 1 la tineret, în proba de prăjină (4,10 metri).

La seniori, Marian Oprea a încheiat pe locul doi finala de la triplusalt, cu un rezultat de 15,94 metri. Cel mai titrat atlet român în activitate (multiplu medaliat la europene și mondiale, vicecampion olimpic în 2004), Marian nu a putut concura la potențialul maxim din cauza unor probleme la tendoane. Demn de remarcat este și rezultatul obținut de Mihai Cristian Pîslaru în proba de 400 de metri. Tânărul atlet de la CSMB (este născut în 1999, fiind încă junior!) a cucerit medalia de argint la seniori, cu un rezultat de 48,83.

Rezultatele sportivilor de la CSM București

DUMITRACHE MARIUS CRISTIAN – INALTIME – 2,22m – SENIORI – LOCUL 1 (câștigător CUPA DE CRISTAL)
MOROSANU ANGELA – 60m- 7, 49 – SENIORI – LOCUL 1
DUMITRACHE COSMIN ILIE – 60mg – 7,96 – SENIORI – LOCUL 1
VASILE ADRIAN – LUNGIME – 7,70m – SENIORI – LOCUL 1
MOROSANU ANGELA – LUNGIME – 6,56m – SENIORI – LOCUL 1
FLORIA ALEXANDRU CONSTANTIN – PRĂJINA- 4,10m – TINERET – LOCUL 1

PISLARU MIHAI CRISTIAN – 400m- 48,83 – SENIORI – LOCUL 2
PISLARU MIHAI CRISTIAN – 400m- 48,83 – TINERET  – LOCUL 2 (este junior I in primul an)
OPREA MARIAN – TRIPLUSALT – 15, 94m – SENIORI – LOCUL 2
LAZARICA DAN CLAUDIU—INALTIME-  2,14m – SENIORI – LOCUL 2

BALCA SIMONA – 60m – 7,79 – TINERET – LOCUL 3
TOMA CARMEN CRISTINA – triplusalt – 13,41m –  SENIORI – LOCUL 3
ANTON BIANCA – 400m – 57,81 – TINERET – LOCUL 3 (este junioară II în ultimul an)
NAGY ATTILA –  60mg -8,10- SENIORI – LOCUL 3

SANDU CRISTINA MIHAELA- TRIPLUSALT – 13,38m – SENIORI – LOCUL 4
TOMA CARMEN CRISTINA- LUNGIME – 6,02 – SENIORI- LOCUL 4
CIOBANU RADU DANIEL – 60mg – 8,22- SENIORI – LOCUL 4
BUDICA FLORENTINA – INALTIME – 1,64m – TINERET – LOCUL 4
RADUCANU CRISTIAN – PRAJINA – 3,50m- TINERET – LOCUL 4 (este juniori I – primul an)
NASTASE DAVID IUSTIN, NASTASACHE ANDREI ALEXANDRU, SACEANU ALEXANDRU MIHAI, PISLARU MIHAI CRISTIAN – STAFETA 4X400m- 3,04,90 – LOCUL 4 ( toti sunt juniori I si II)