Atletism. Atletii CSMB, pe podium la Internationalele Romaniei

La finele săptămânii trecute s-au desfășurat la Pitești Internaționalele de atletism ale României, competiție care de anul acesta poartă numele marii campioane Iolanda Balaș Soeter. La startul celei de a 61-a ediții a competiției s-au aliniat și câțiva dintre cei mai valoroși atleți de la CSM București, care au adus în vitrina clubului noi trofee. Cel mai bun rezultat a fost obținut de Marian Cătălin Câmpeanu – învingătore în proba preferată, 100 metri, cu un timp de 10,44. Tot el s-a clasat pe locul doi la 200 de metri (21,14).

Rezultatele complete ale sportivilor de la CSMB

Campeanu Marian Catalin -100m – 10.44 – locul 1
Campeanu Marian Catalin – 200m – 21.14 – locul 2
Dumitrache Marius Cristian – înălțime – 2,15m – locul 2
Budică Florentina – înălțime – 1.65m – locul 2
Petre Gabriel – lungime – 6,93 – locul 5

Tot la Pitești s-a desfășurat și etapa a 2-a a Campionatului Național de seniori, tineret și juniori 1, dar și etapa a 2-a a Campionatului Național de probe combinate.

La prima competiție, Cosmin Ilie Dumitrache s-a clasat pe locul 1 la 110 mg, cu un rezultat de 14.38, iar Simona Elena Balca a încheiat pe locul 3 la 100mg, cu 15.43.

La CN de probe combinate (etapa 2), Beatrice Puiu a ocupat locul 1 la heptatlon, cu 5432 puncte, locul secund fiind ocupat tot de o sportivă de la CSMB, Florentina Budică, 4387 puncte.